Věřím, že lidskou svobodu lze vyjádřit jedním slůvkem, které slouží jako cihlička přidržující dveře existence dokořán - možná.
- Robert Fulghum

Panda Emoji-11 (Clap) [V1] by Jerikuto Dattebane! •Spoluautorská FF s N.U.T.První a druhý díl na Konoze Panda Emoji-11 (Clap) [V1] by Jerikuto


Nenávidím, když přede mnou leží prázdná stránka.

Srpen 2015

Tori o torii aneb brána do posvatného světa

21. srpna 2015 v 17:24 | Tori |  Články
Torii ve znacích (鳥居) znamená pták + místo. Souvisí to s legendou o bohyni Slunce Amaterasu, která se kvůli bratrovi schovala do jeskyně a vchod zabarikádovala velikým kamenem, což způsobilo zatmění Slunce. Lidé postavili bidlo a na něj posadili kohouty, jejichž kokrhání přimělo Amaterasu popostrčit kámen a vykouknot ven. Přišel zápasník sumo, kámen odtlačil pryč a zachránil tak svět. Takhle měla vzniknout první torii.

Japonské brány torii najdeme v šintoistických svatyních, nikoliv v buddhistických chrámech, podletoho je rozlišíme na mapách. V minulosti se šintoismus s buddhismem hodně mísil, ale dá se říct, že torii => šintoismus.
Jejich úkolem je oddělovat svatý prostor od běžného, kde kami mohou vyslyšet modlitby. Když cestu lemuje více torii, tím víc je další úsek cesty svatější a návštěvník se přibližuje k jádru svatyně.


Klasická torii má dva sloupy a dva vodorovné trámy, ale existuje více typů. Červená barva odhání zlé duchy.Podle vzhledu se dá poznat, zda je svatyně zasvěcená místním kami*, nebo kami z jiné oblasti. I malé detaily nesou skryté významy. Tradičním materiálem je dřevo nebo kámen, ale dnes se využívají i moderní prostředky (př. nerezová ocel, měď, železobeton).


Někdy lidé darují svatyni torii jako vděk za úspěch. Vznikají tak dlouhé stezky, kdy se stále procházíte pod branami. Toto je typické pro svatyně zasvěcené Inari, kami plodnosti a průmyslu. Fushimi Inari v Kyotu jich má tisíce a na každé je poznamenáno jméno jejího dárce.

V anime jste je možná zaznamenali v Naruto Shippuuden, Soul Eater, nebo u jakékoliv svatyně.

Fushimi Inari v Kyotu

Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Torii
http://visit-miyajima-japan.com/en/culture-and-heritage/spiritual-heritage-temples-shrines/le-torii-flottant.html
http://japandave.com/2010/04/all-about-torii-gates/
http://www.khiart.com/travelphotos/japan_kyoto_inari-shrine.html
http://bhoffert.faculty.noctrl.edu/REL265/01.ThroughTheTorii.html

Je(st)řáb

7. srpna 2015 v 9:21 | Tori |  Výtvarné potvory
Nedávno jsem doskládala mého prvního jeřába. Byl to boj, ale nakonec z toho nevypadlo nic tak hrozného, jak to během skládáni vypadalo ^^